Med mineralnimi izolacijami sta najbolj razširjeni kamena in steklena volna. Za učinkovito toplotno izolacijo doma, ki vas bo pozimi grela in poleti hladila, je ključna izbira pravega izolacijskega materiala. Steklena volna, ki vsebuje od 60 do 80 % stekla in druge naravne sestavine, je priljubljena zaradi svoje fleksibilnosti in enostavne uporabe. Med postopkom taljenja materiala nastajajo dolga in prožna steklena vlakna, ki omogočajo enostavno polaganje brez neprijetnega draženja kože, kar je bilo prej pogosta težava.

## Kako izbrati ustrezno izolativnost steklene volne?

Steklena volna je mehka in zato ni primerna za področja, kjer bi bila izpostavljena neposredni obtežitvi. Najpogosteje se uporablja za izolacijo streh, notranjih in zunanjih sten, pa tudi pogojno za tla. Njena struktura omogoča enostavno zapolnjevanje tudi najmanjših praznin, kar povečuje njeno učinkovitost pri preprečevanju toplotnih izgub. Izolativnost steklene volne se meri z R vrednostjo, ki je odvisna od toplotne prevodnosti materiala, označene z grško črko λ, in debeline izolacije. Nižja kot je vrednost λ, tanjša plast izolacije je potrebna za dosego želene toplotne zaščite.

Steklena volna

## Prednosti steklene volne v primerjavi z drugimi izolacijskimi materiali

Poleg odličnih izolativnih lastnosti ima steklena volna še eno pomembno prednost – ugodno ceno. Je cenovno dostopnejša od mnogih drugih izolacijskih materialov, kar jo naredi privlačno izbiro za tiste, ki želijo učinkovito izolacijo po razumni ceni. Nekoč je veljalo, da steklena volna draži kožo in oddaja neprijeten vonj, vendar so ti časi za nami. Sodobna proizvodnja je dosegla velik napredek, zlasti pri razvoju novih veziv, ki niso le bolj okolju prijazna, ampak odpravljajo tudi neprijetne vonjave in draženje kože.

## Ekološka veziva v sodobni proizvodnji izolacije

Podjetje Ursa uporablja naravni polimer lignin kot vezivo. Lignin je prisoten v lesu in rastlinah, nastaja pa kot stranski produkt pri proizvodnji papirja in celuloze. Podobno se podjetje Knauf Insulation ponaša z Ecose tehnologijo, kjer več kot 80 % sestavin prihaja iz obnovljivih in recikliranih materialov.

## Prednosti uporabe mineralne izolacije

Mineralna izolacija ima številne prednosti, med katerimi izstopa odpornost proti vlagi, kar preprečuje razvoj plesni in izboljšuje kakovost bivanja. Poleg tega ima dolgo življenjsko dobo, kar podaljša tudi trajnost objekta. Zaradi svoje gostote učinkovito zmanjšuje hrup iz zunanjega okolja ter med prostori. Steklena volna spada v požarni razred A1, kar pomeni, da ne prispeva k širjenju požara. S pravilno izolacijo doma prispevamo tudi k trajnostni prihodnosti. Pri izolaciji stavbe je varčevanje na račun kakovosti slaba odločitev. Običajno so špirovci debeline med 12 in 16 cm, kar ne zagotavlja dovolj dobre izolativnosti. Zato se pod špirovce pogosto dodaja dodatna izolacija enake debeline. Če pa je streha nizka ali so špirovci tanjši, je treba premišljeno izbrati izolacijo, da ohranimo kakovost bivanja.