Za postavitev električnega pastirja v osnovi potrebujemo pašni aparat, žico, dobro ozemljitev ter palice, ročke in izolatorje. Dobra izbira in izvedba je ključnega pomena za učinkovito varovanje živali znotraj ograje ter preprečevanje vstopa zunanjih živali v ogrado. Po tehnični plati je pomembno izbirati atestirane pašne aparate, ki so zavarovani pred povzročanjem motenj. Atestirani pašni aparati so označeni z oznako CE. Nadalje pa je potrebno pomisliti na vrsto stvari, ki naredijo pašni pastir kar najbolj učinkovit.
Električni pastir je najbolje izbran, ko razmislimo o vrsti napajanja, upoštevamo dolžino ograje ter vrsto živali. Pašni pastir deluje na principu svarilnih tokovnih impulzov. Ti vzgojijo živali, da ne prehajajo električne ograje.
Pašni pastir je priključen na ograjo in na zemljo, v ograjo pošilja električne impulze. Žival z dotikom ograje sklene električni tokokrog iz ograje, preko živali v zemljo. Električni tok steče iz pašnega aparata po ograji, skozi žival v zemljo ter po zemlji nazaj v pašni aparat. Ko tokokrog ni sklenjen, tok ne steče, vendar se v ograji ob vsakem impulzu pojavi visoka napetost. Živali so na drugi strani različno občutljive na impulze. Ovca je neobčutljiva, konj ravno nasprotno. Primernost živali je pogosto tudi označena.
Pašni pastir na splošno dobro zadržuje domače živali, kot so konji ali prašiči. Težje pa zadržuje vse divje živali, koze, perutnino in ovce. Električni pastir ima zmogljivost glede na višjo ali nižjo impulzivno energijo. Višja impulzivna energija je primerna za daljše ograde in večjo poraščenost trave. Pašni pastir z nizko impulzivno energijo je primeren za manjšo poraščenost s travo in kratke ograje.
Električni pastir s srednje impulzivno energijo je primeren za normalno poraščenost s travo ter za živali, ki jih je težje obdržati v ogradi. Za dober prenos toka je pomembna dovolj visoka napetost. Višja napetost je primerna za svojeglave živali ter živali z daljšo dlako.